روابط فردی

روابط فردی

مهندس امین بشارت نیا
دانلود و نصب سریع دانلود از کافه بازار
رایگان با پرداخت درون برنامه

دسته بندی

حجم

۳٫۵ مگابایت

تعداد دانلود

16,444 دانلود

نسخه: ۴.۱

۲۸ خرداد , ۱۴۰۳

امتیازبه برنامه (ازچپ)

بدضعیفمتوسطخوبعالی (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...Loading...

توضیحات


روابط فرد‌ی فرآیند‌ی است که به وسیله آن اطلاعات و احساسات خود‌ را از طریق پیام‌های کلامی و غیرکلامی با د‌یگران د‌رمیان می‌گذاریم که موجب تقویت ارتباط ما با د‌یگران می‌شود‌ و سلامت روانی و اجتماعی ما را بیش از پیش فراهم می‌کند‌.

برای تعریف روابط بین فردی ابتدا لازم است ارتباط را به صورت مختصر تعریف کنیم .ارتباط عبارتست از انتقال مفاهیم یا معانی یا پیام از شخصی به شخص دیگر و هر قدر میزان انتقال پیام دقیق تر و روشن نر باشد ارتباط موثرتر است.۲نوع ارتباط داریم که عبارتند از: ارتباط کلامی و ارتباط غیر کلامی.

ارتباط کلامی تمامی جنبه های گفتار و ابزارهای کلامی را شامل می شود که در آن چگونگی صحبت کردن از جمله سرعت کلام ، تن صدا و آهنگ صدا مطرح می شود .اما ارتباط غیر کلامی به سایر فعالیت هایی گفته می شود که کارکرد ارتباطی دارند مثل حالت چهره ، ژست ها ،حرکات بدنی ،نحوه لباس پوشیدن و غیره که در یک کلام به آن زبان بدن می گویند.

روابط بین فردی فرایندی است که در آن یک فرد اطلاعات و احساسات خود را از طریق پیام های کلامی و غیر کلامی به یک فرد یا افراد دیگر می رساند.این توانایی موجب تقویت رابطه گرم و صمیمی با دیگران ،و رفع تضاد ها و تعارض ها می شود. دوستان نسبت به اعضای خانواده و برای زنان نسبت به مردان بیشتر است.

ارتباط زماني موثر است كه هر دو طرف به خواسته هاي خود برسند. شايد روابط بين فردي تنها تعاملي است كه مي توان در آن دو برنده داشت.

اهميت روابط بين فردي موثر

پژوهشهاي روان شناختي در مورد اهميت روابط بين فردي موثر به نتايج زير رسيده اند.

روابط بين فردي موثر:
– اثر مستقيم روي سلامت رواني دارد.
– بهره وري شغلي و موفقيت را افزايش مي دهد.
– تندرستي و سلامت جسمي به همراه مي آورد.
– باعث مقابله سازنده با استرس مي گردد.
– به رشد شخصي و هويت يابي افراد كمك ميكند.
– كيفيت زندگي را افزايش مي دهد.
– خود شكوفايي به همراه دارد.

برنامه روابط فردی

16445